Достапни линкови

Полска избира претседател


Слаб одзив на гласачите во Полска. Изборната комисија соопштила дека досега гласале повеќе од 23 проценти или околу 7 милиони гласачи од вкупно 30 милиони колку што имаат право на глас. Предвремените избори во Полска беа распишани по загинувањето на претседателот Лех Качински. Во трката за шеф на државата учествуваат 10 кандидати. Анкетите покажуваат дека најблиску до претседателската фотеља се лидерите на Граѓанската платформа, Бронислав Коморовски и поранешниот премиер и брат близнак на починатиот претседател , Јарослав Качински. Ако ниту еден кандидат не обезбеди најмалку 50 проценти од гласовите, вториот круг ќе се одржи на 4 јули.
XS
SM
MD
LG