Достапни линкови

Романскиот Парламент ќе гласа за недоверба на владата


Романскиот Парламент денеска треба да гласа по иницијативата на опозициската Социјалдемократска партија за недоверба на Владата на премиерот Емил Бок.
Иницијатвата е насловена „Запрете го социјалниот геноцид“ и беше покрената минатата недела откако Владата ги промовираше новите мерки за кратење на буџетските трошоци со кои се предвидува намалување на платите на вработените во државниот сектор за 25 проценти и на пензиите за 15 насто.
Синдикатите за денеска најавија протести пред Парламентот во знак на поддршка на иницијативата за изгласување недоверба на Владата.
XS
SM
MD
LG