Достапни линкови

Обама ќе се сретне со претседателот на Бритиш Петролеум


Американскиот претседател Барак Обама во среда ќе се сретне со претседателот на Бритиш Петролеум и ќе побара од компанијата да отвори специјална сметка за исплата на оштетените од нафтената катастрофа во Мексиканскиот залив. Советникот на Обама, Дејвид Екселрод за Ен-Би-Си изјавил дека Обама сака со таа сметка да раководи трета независна страна. Државниот обвинител на Флорида и министерот за финансии на Луизијана побарале БП да вложи милијарди долари за обештетување.
XS
SM
MD
LG