Достапни линкови

Србите бараат од ФИФА нов терен за тренинзи


Switzerland -- FIFA President Sepp Blatter delivers a speech at the opening of bids presentation at the World football's governing body headquarters in Zurich, 30Oct2007
Switzerland -- FIFA President Sepp Blatter delivers a speech at the opening of bids presentation at the World football's governing body headquarters in Zurich, 30Oct2007

Српската репрезентација побарала од ФИФА нов терен за одвивање на последните подготовки за Мундијалот, бидејќи досегашниот бил лош и опасен за играчите.

Селекторот на фудбалската репрезентација на Србија Радомир Антиќ побарал нов терен за тренинзи на екипата, бидејќи досегашниот на стадионот на Универзитетот во Јоханесбург бил закана за здравјето на играчите.

„Теренот е многу лош. Тревата е свежа и мека. Здравјето на фудбалерите е загрозено и загрижен сум поради тоа“, изјави Антиќ.

Генералниот секретар на Фудбалскиот сојуз на Србија Зоран Лаковиќ изјави дека побарале од ФИФА алтернативно решение, додавајќи оти и други репрезентации имаат такви проблеми.

Србија на Светското првенство игра во групата Д против Германија, Гана и Австралија.
  • 16x9 Image

    Благоја Кузмановски

    Во новинарството е од 1993 година, кога почнува да работи во дневната редакција на Македонското радио. Бил уредник и водител на сите дневно – политички информативни емисии на програмите на радиото. Од 2002 година е шеф на дописништвото на Радио Слободна Европа во Скопје.

XS
SM
MD
LG