Достапни линкови

Тројцата македонски државјани се неповредени, но во притвор во Израел


Македонскиот конзул во Израел, остварил директен контакт со тројцата македонски граѓани кои се наоѓаат во екстрадициски притвор во израелскиот град Бер Шева, кои беа учесници во хуманитарниот конвој за Газа. Македонскиот дипломатски претставник се уверил дека тројцата, се во добра и стабилна состојба и без повреди. МНР информира дека е потпишано барање за екстрадиција на македонските државјани согласно израелските закони. По завршувањето на процедурите, се очекува најверојатно за три дена тројцата да бидат депортирани во Република Македонија. Јасмин Реџепи (28) и Сами Емини (57) од Скопје и Сеад Хасипи (50) од Куманово, беа во хуманитарниот конвој што вчера изутрината беше нападнат од израелските специјалци во близина на Појасот Газа.
XS
SM
MD
LG