Достапни линкови

МААЕ го добила дописот од Иран


Меѓународната агенција за атомска енергија потврди дека добила официјален допис од Иран во врска со договорот за размена на збогатен ураниум. Договорот, кој го иницираа Турција и Бразил, предвидува итранските власти да испраќаат збогатен ураниум во Турција во замена за гориво за нуклеарниот реактор во Техеран. Од Меѓународната агенција соопштија дека ќе го препратат дописот до властите во Соединетите американски држави, Франција и Русија, со цел да биде разгледан.
XS
SM
MD
LG