Достапни линкови

Разговори за евентуални коалиции во Британија


Конзервативците од Велика Британија разговарале со Либерал-демократите но не успеале да се договорат за евентуално колаицирање. Конзервативците на Дејвид Камерон освоја повеќе места на парламентарните избори во четвртокот, но го немаат потребното мнозинство и бараат подршка од третопласираните либерал-демократи. Партијата на актуелниот премер Гордон Бараун е второ пласирана. И Браун е подготвен да коалицира со либерал-демократите, ако тие не се договорат со конзервативиците.
XS
SM
MD
LG