Достапни линкови

Укинување на Шенген за Албанија и БиХ?


Министрите за надворешни работи на Словенија и на Италија, Самуел Жбогар и Франко Фратини, испратиле писмо до шпанското претседателство на ЕУ со барање да биде забрзана процедурата за укинување на визите за граѓаните на Албанија и на Босна и Херцеговина. Ова го објавија денеска медиумите во Тирана, повикувајќи се на соопштение од словенечкото МНР навадеувајки дека писмото било потпишано од шефовите на дипломатии на уште десет земји-членки на ЕУ.
XS
SM
MD
LG