Достапни линкови

Брамерц: Ратко Младиќ мора да биде уапсен


Обвинителот на Обединетите нации за воени злосторства денеска изјави дека екс-лидерот на Босанските срби Ратко Младиќ треба да биде уапсен, додавајки дека „не може да има компромиси“. Серж Брамерц го испрати апелот при своето обраќање на комеморацијата за жртвите од масактрот во Сребреница, која се одржа во Поточани, во источниот дел на Босна. Младиќ, кој се товари за организирање на масакрот во 1995 година во кој беа убиени 8.000 лица, е најбараниот бегалец од Хашкиот трибубал за воени злосторства.
XS
SM
MD
LG