Достапни линкови

Во Германија погреб на загинатите војници во Авганистан


Илјадници германци, меѓу кои и врвни државни службеници, денеска присуствуваат на погребот на загинатите германски војници во Авганистан. Погребот на четворицата војници, кои загинаа на 15 овој месец, се одржува во градот Инголштат а на церемонијата присуствува и државниот канцелар Ангела Меркел. Подршката на германскиот народ за мисијата во Авганистан слабее во изминатиов период поради зачестените убиства на германски војници и авганистански цивили.
XS
SM
MD
LG