Достапни линкови

Моратинос денеска во Црна Гора


Шпанскиот министер за надворешни работи Мигел Анхел Моратинос денеска ќе ја посети Црна Гора, каде што ќе разговара со неговиот црногорски колега Милан Рочен, а ќе биде примен и од претседателот Филип Вујановиќ и од премиерот Мило Ѓукановиќ. Вчера Моратинос престојуваше и во Македонија, по што замина за Белград, каде што се сретна со шефовите на дипломатиите на Србија и на Турција Вук Јеремиќ и Ахмет Давутоглу. Тројцата министри се заложиле за целосна интеграција на Балканот во Европската Унија и за отстранување на пречките на тој пат.
XS
SM
MD
LG