Достапни линкови

Малиќи ќе бара пребројување на гласовите


Коалицијата на актуелниот ирачки премиер Нури ал Малиќи ќе бара од судот да нареди ново рачно пребројување на гласовите од парламентарните избори што се одржаа на 7 ми март. Владиниот потпарол Али ал Дабах изјави дека има информации за прекршување на изборните правила во делови на Багдад и Мосул и поради тоа ќе барат пребројување во тие области.Коалицијат ана поранешниот премиер Ајад Алави, Иракија победи со два пратеничка мандата повеќе од коалицијата
XS
SM
MD
LG