Достапни линкови

Турско-азербејџаските разговори во мирување поради Ерменија


Разговорите меѓу Турција и Азербејџан за околу гасоводот се одолговлечени поради несогласувањата околку турските обиди да да ги норамализира односите со Ерменија. Турскиот министер за енергија, Танер Јилдиз денеска изјави дека поради политика речиси два месеца разговорите се во мирување.Турција минатата година потпиша договор со Ерменија да воспостават дипломатски односи.
Разговорите на Турција со Азербејџан имаат цел да се намали зависност на Европа од рускиот природен гас.
XS
SM
MD
LG