Достапни линкови

Антикризните мерки во Грција на дневен ред во Брисел


Европската комисија денеска ќе го разгледа календарот за воведување на антикризните мерки во Грција во 2010 година, најави вчера Европскиот комесар за монетарна и финансиска политика Оли Рен. Тој истакна дека Грција до средината на мај треба да претстави свој план за среднорочни буџетски перспективи до 2012 година. Според европски извори, земјите од еврозоната се подготвени да и помогнат на Грција со 20-25 милијарди евра во случај таа без тие пари да не може да се извлече од кризата.
XS
SM
MD
LG