Достапни линкови

Полска со промени во договорот за антиракетниот штит


Полска влада соопшти дека усвоила измени во американско – полскиот договор за поставување на антиракетен штит во Полска.Системот ќе биде поставен во северниот дел на Полска а ракетите ќе се постават подоцна од предвиденото односно во 2018-та. На почетокот ќе се постават ракети со краток домет а до 2020та да се постават и ракети кои би можеле и да ги соборат балистичките ракети од Иран.
XS
SM
MD
LG