Достапни линкови

Бурата „ Ксинтија“ дивее во Западна Европа


Во силното невреме во западна Европа досега загинаа околу 30 луѓе и повеќе од еден милион домаќинства останаа без електрична енергија. Најмалку десетици луѓе се водат како изчезнати и стотици се повредени.Бурата именувана како „Ксинтија“ започна на Канарските острови, потоа ги зафати Потругалија, Шпанија и Франција. Метеоролозите претпоставуват дека вечера ќе стигне во Белгија и Данска. Англија и Велс се подготвуват за можни поплави од поројните дождови.
XS
SM
MD
LG