Достапни линкови

Во Бугарија ќе се основа Здружение на Срби


Српското министертво за дијаспора денеска соопшти дека во Бугарија до крајот на месецов ќе се формира првото здружение на Срби во Бугарија. Во соопштението се вели дека е одржан првиот состанок во Софија за основање на здружението. Според податоците на ова министертво во Бугарија живеат околу 1 500 Срби.
XS
SM
MD
LG