Достапни линкови

Гејтс:НАТО има сериозни проблеми


Американскиот секретар за одбрана, Роберт Гејт денеска изјави дека НАТО алијансата се соочува со „криза“ откако европските земји со години не инвестираат во одбраната. Гејт додаде дека буџетот на алијансата е преоптоварен откако НАТО се соочува со борби во Авганистан. Тој истакна дека проблемите се продлабочуваат, стануваат долгорочни , системски и многу сериозни, особено од аспект на тоа како европските земји ја перцепираат улогата на армијата и кои се приоритетите на НАТО.
XS
SM
MD
LG