Достапни линкови

Нов закон за жените во Саудиска Арабија


Министертвото за правда на Саудиска Арабија подготвува закон со кој за прв пат ќе им се дозволи на адвокатките да бранат случаи во суд, јавува новинската агенција Асошиетет прес. До сега правничките можеа да работат во владини и судски канцеларии како помошнички, но не им беше дозволено да учествуваат дирекно во судските процеси.
XS
SM
MD
LG