Достапни линкови

Хашкиот трибунал за жалбата на Јохан Тарчуловски


Хашкиот трибунал денеска треба да го соопшти терминот на објавување на пресудата по жалбата на Јохан Тарчуловски за 12-годишната затворска казна за случајот Љуботен.
Јохан Тарчуловски и Љубе Бошкоски беа единствените македонски државјани кои беа процесуирани во Хашкиот трибунал за случувањата за време на конфликтот во Македонија во 2001 година. Бошкоски е ослободен од обвиненијата за извршените злосторства во скопското село Љуботен, а Тарчуловски доби казна затвор од 12 години.
Тој е во затворот во Шевенинген од 16 март 2005.
XS
SM
MD
LG