Достапни линкови

Рикер - Време е за решение за името


Филип Рикер, американски амбасадор во Македонија

Американскиот амбасадор во Македонија Филип Рикер, во обраќањето пред Собраниската Комисија за надворешни работи порача дека Македонија треба да ја надмине референцата ПЈРМ и да се најде решение за името. Нема потреба да се отежнува процесот повеке одколку што е потребно, порача Филип Рикер

Време е Македонија да ја надмине референцата ПЈРМ и да се најде решение за името, порача денеска во Собранието на Македонија, амбасадорот на САД, Филип Рикер. Тој изјави дека не треба да се отежнува спорот што Македонија и Грција го имаат за името.

„Мојата прва забелешка би била немојте да го отежнувате повеќе отколку што е потребно и мислам дека има тенденција да се замислуваат работи, да постои страв и да се направи овој процес потежок отколку што е.“
Мојата прва забелешка би била немојте да го отежнувате повеќе отколку што е потребно и мислам дека има тенденција да се замислуваат работи, да постои страв и да се направи овој процес потежок отколку што е


Рикер уште еднаш го кажа ставот на Соединетите држави дека треба да се најде решение, но дека за тоа решение треба да преговараат лидерите на Македонија и Грција, затоа што колку и САД и преставниците на ЕУ да подржуваат наоѓање на решение, сепак тие не можат да го решат спорот наместо двете инволвирани страни . Порача и да се искористи посетата на медијаторот на ОН, Метју Нимиц, кој следната недела ќе ги посети Македонија и Грција.

„Тој не е преговарач, туку е некој што помага, што посредува и ќе помага со идеи, меѓутоа лидерите на двете земји се тие што треба да преговараат да дојдат до компромис и да одат понатаму.“

Амбасадорот Рикер имаше обраќање пред Собраниската Комисија за надворешна политика. Тој изјави дека единствената шанса за Македонија е нејзината евро-атланска интеграција.

„Остануваат евроитнтеграциите на оваа земја, сеуште веруваме дека оваа интеграција е потребна за да се обезбеди иднината на Македонија како стабилна, просперитетна мултиетничка демократија и доколку свртите од тоа тоа ќе значи закана за вашата иднина и регионот.“
САД ќе обезбеди 100 милиони долари помош меѓу оваа и 2015 година, се надевам дека тоа нема да го пропуштиме


Според Рикер, САД и Македонија имаат стратешка соработка. Тој изјави дека САД и понатаму ќе ја подржуваат и помагаат земјата, но дека тоа не е хуманитарна помош, туку поттик за развој на демократијата. Освен амбасадорот Рикер, гости во Собранието на Македонија беа и конгресменот Ерл Померој и директорот на Агенцијата за меѓународен развој на САД, Мајкл Фриц. Фриц изјави дека УСАИД и понатаму ќе одделуваат пари за Македонија.

„Планираме да помогнеме на Македонија да оди напред во постигнувањето на своите цели. САД ќе обезбеди 100 милиони долари помош меѓу оваа и 2015 година, се надевам дека тоа нема да го пропуштиме.“

Претставниците од САД, имаа средба и со претседателот на Собранието, Трајко Велјановски.
  • 16x9 Image

    Пелагија Стојанчова

    Новинарската кариера ја започна како радио водител на музичка емисија во локалното радио во Кратово. Во 2008 година работеше како новинар за култура и образование во бесплатниот дневен весник Шпиц. Од јануари 2009 работи како дописник за Радио Слободна Европа.

XS
SM
MD
LG