Достапни линкови

Јанукович и официјално победник на претседателсите избори во Украина


Украинската Изборна Комисија денеска и официјално го прогласи Виктор Јанукович за победник во претседателските избори. Изборната комисија се приклучи кон забелешката на меѓународните набљудувачи дека вториот куг гласање бил „ импресивен приказ “ на демократијата во земјата. Претседателот на Соединетите Американски Држави , Барак Обама , заедно со лидерите на Европската Унија и НАТО веќе му честитаа на новоизбраниот претседател на Украина, Виктор Јанукович. Тимошенко изјави дека имала докази дека Јанукович ги фалсификувал изборите и дека ќе спроведе судска постапка против својот ривал.


XS
SM
MD
LG