Достапни линкови

Конзерватицетот Пинера е нов Претседател на Чиле


Конзервативен милијардер Себастијан Пинера победи на претседателските избори во Чиле со што завршија две децении власт на централно левичарите во оваа латинско американска земја. Тој вчера освои речиси 52 проценти победувајќи го Социјал Демократскиот кандидат Едуардо Фреи.Тоа е прв пат во Чиле да победи десницата, која ја поддржуваше диктатурата на Аугусот Пиноче.
Пинера, своето богатство го стекна со промовирање на кредитна картичка а и има голем удел во главната чилеанска авиокомпанија. Тој вети дека ќе го искористи своето бизнис искуство за зајакнување на економијата во Чиле, кој е светски производител на бакар и најбогатата земја во Латинска Америка.
XS
SM
MD
LG