Достапни линкови

Ирански обвинител негира одговорност за смртта на 3 демонстранти


Поранешниот главен обвинител во Техеран, Саид Мортазави денеска го отфрли извештајот на парламентарната комисија во кој се наведува дека тој е делимично одговорен за смртта на најмалку тројца демонстранти кои беа уапсени за време на немирите по спорните предтседателски избори во јуни во Иран. Тој смета дека извештајот содржи грешки и има недостатоци. Парламентарната комисија соопшти дека уапсените починале од тепањето во затворот и дека со денови биле без храна и вода.
XS
SM
MD
LG