Достапни линкови

Комунистите виновни за гладот во 92/93 - Јушченко е задоволен


Украинскиот претседател Виктор Јушченко денеска ја поздрави одлуката на судот во Киев, кој ги прогласи поранешните советски лидери за виновни за големиот глад во земјата во 1932 и 1933 година. Тој соопшти дека одлуката е патоказ кој го обновува историското минато. Најмалку 3 милиони луѓе умреа во Украина за време на гладот, кој, според експертите, бил предизвикан од советската економска и трговска политика.
XS
SM
MD
LG