Достапни линкови

Романија ќе гради нова нуклеарна централа


Романската влада соопшти дека земјата до 2030 гоодина ќе изгради уште една нуклеарна централа. Романија до 2015 ќе изгради два реактори во веќе постоечкта централа Черновода, а во наредните 15 години ќе ја гради новата нуклерна централа со моќност од 100 мегавати.

XS
SM
MD
LG