Достапни линкови

Клинтон бара подршка од НАТО за Авганистан


Американскиот секретар Хилари Клинтон денеска соопшти дека ќе отпатува за Брисел во четврток за да побара од НАТО поголема подршка за војници, тренери и ресури за во Авганистан. Таа говорејќи пред сенатот за вооружени сили побара да се зголеми подршката за новата американска стратегија во Авганистан. Клинон додаде и дека авганистанскиот претседател Хамид Карзаи мора да го исполни ветувањето дека ќе се бори против корупцијата. Додаде и дека го подржува Авганистан во напорите да прерасне во земја без насилство.
XS
SM
MD
LG