Достапни линкови

Прогрес во спорот на Азербеџан и Ерменија


Официјални лица од Ерменија и Азербеџан соопштија дека двете земји направиле напредок за спорот со регионот во Нагорно Карабах за време на нивните неодманешни разговори на нивната средба, која се одржа во Атина во склоп на состанокот на ОБСЕ. Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров изјави дека ваквите средби го подобруваат дијалогот меѓу овие земји. Американскиот помошник секретар Џон Страјберг пак дека Ерменија и Азербеџан треба да продолжат во пронаоѓањето на заедничко решение.

XS
SM
MD
LG