Достапни линкови

Средбата МПЦ-СПЦ одложена со смртта на патријархот Павле


Смртта на српскиот патријарх Павле ја одложи планираната средба меѓу делегациите на македонската и на спската православна црква, изјавил денеска поглаварот на МПЦ, Стефан. Тој изјавил дека средбата останува за понатаму кога српската црква ќе избере нов поглавар. Меѓу СПЦ и МПЦ постојат нерешени прашања, односно српската црква не ја признава автокефалноста на македонската.
XS
SM
MD
LG