Достапни линкови

Русија лансира сателит од Казахстан


Од Руската вселенска агенција Роскосмос изјавиле дека ќе искористат ракета за да лансираат телекомуникациски сателит од Казахстан . Портпаролот на Роскосмос изјавил дека се надева дека се ќе биде во ред, бидејќи вчерашното лансирање беше одложено, поради проблеми со казахстанските власти. Русија лансира ракети од Казахстан , но честите хаварии и експлозии им предизвикуваат проблеми со локалните власти.
XS
SM
MD
LG