Достапни линкови

Втор ден од воените вежби во Иран


Во Иран денеска се одржуваат вежби со хемиско оружје и вежби за воздушна одбрана , како дел од петдневниот воен маневар. Преку вежбите треба да се демонстрираат воените способности за заштита на нуклеарните објекти, јавуваат иранските државни медиуми. Според нив војската ги тестира и домашните радари. Командантот на Револуционерната Гарда вчера изјави дека ќе ги „збришат“ изрелските воени авиони, ако му се закануваат на Иран.

XS
SM
MD
LG