Достапни линкови

Одбележана годишнината од Портокаловата револуција


Украинците денеска ја одбележуваат петтата годишнина од Портокаловата револуција. На 22 ноември 2004 година, илјадници луѓе се собраа во центарот на Киев во знак на протест против официјалните резултати од изборите на кои победи руски-ориентираниот кандидат Виктор Јануковиќ. По неколку неделните протести победата на Јануковиќ се поништи. Неколку десетици луѓе денеска ја прославија годишнината од револуцијата во Киев
XS
SM
MD
LG