Достапни линкови

СЗО:Вакцината против новиот грип не е смртоносна


Светската здравствена организација ги отфрли тврдењата дека вакцината против новиот тип на грип е причина за смрт на 41 човек, јавуваат светските агенции. Од СЗО велат дека иако сеуште не се направени сите испитувања, вакцината не е причинител на смртта. Тие велат дека на 10 илјади вакцини е забележан еден смртен случај, што не е висок процент.Од почетокот на појава на свински грип до сега, во светот починале повеќе од 6.250 луѓе.

XS
SM
MD
LG