Достапни линкови

Палестинците ќе бараат од ОН признавање на Палестина


Главниот палестински преговарач Саеб Ерекат изјави дека палестинците планираат да побараат од Обединетите нации признавање на независна палестинска држава во Западниот Брег и Газа со Источен Ерусалим како главен град. По оваа најава, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги предупреди палестинците да не преземаат еднострани акции. Тој наведе дека Палестинска држава е можна само преку преговори со Израел.
XS
SM
MD
LG