Достапни линкови

Милошоски побара подршка за влез на земјата во ЕУ


Министерот за надворешни работи на Македонија, Антонио Милошевски, во денешното обраќање пред Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент побара подршка за членството на Македонија во ЕУ. Тој изјавил дека огроворноста е пред се на Владата на Македонија и на политичките чинители, но тоа е и европска одговорност. Милошоски се осврнал и на спорот за името со Грција велејќи дека се надева оти новата грчка влада ќе ја подобри климата во односите меѓу двете земји
XS
SM
MD
LG