Достапни линкови

Ирачкиот парламент го изгласа Законот за избори


Ирачкиот парламент денеска го донесе долго очекуваниот Закон за избори. Пратениците на неколку пати не успеаа да го изгласат Законот кој го отвори патот за изборите кои треба да се одржат во јануари.На парламентарните избори се гледа како на клучен тест за Ирак, за тоа дали излегува од кризата и дали може да ги надмине децениските несогласувања и граѓански немири. Ирак е 11-ти по ред светски производител на нафта


XS
SM
MD
LG