Достапни линкови

Компромис за датум за преговори


Премиерите на Македонија и Грција
Премиерите на Македонија и Грција

Претседателот Ѓорѓе Иванов упати официјална покана до грчкиот претседател Карлос Папуљас за посета на Македонија. Според експертите, компромис со Грција за името ќе значи и почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Шефот на државаат Ѓорѓе Иванов на грчката амбадасорска во Македонија и врачи покана до неговиот грчки колега Карлос Папуља да ја посети Макеоднија. Во интерес на јакнење на добрососседските односи, јакнење на врските меѓу двата соседи и во интерес на граѓаните на двете земји се вели во соопштението од неговиот кабинет. Владините пртетставници со своите стратегии. Милошоски во Белгија и во Луксембург ги уверува своите колеги дека решение за споеорот за името е возможно во наредните неколку месеци.
Пробани се скоро сите можни излезни решенија. Наидовме на големи пречки, со НАТО и со ЕУ. Во случајов кристално е јасно што мора да се прави, а тоа е да се бара излез низ компромис ...
Вицепремиерот за евроинтеграции се надева на применливост на хрватско-словенечкото сценарио и во напшиот случај. Нивните изјави во пресрет на декемврискиот Самит на министрите се обид да се избегне скапата и политички неисплатлива задача да се бара излез преку комромис за името, коментираат дел од македонските експерти. Од друга страна според нив за спорот стар веке 18 години во текот на кои се испробани многу излезни решенија, тешко дека ќе може да биде применлив договорот што го постигнаа Словенија и Хрватска, а на кој се темели надежта на вицепремиерот за евроинтеграции според неговите псоледни изјави.

„Пробани се скоро сите можни излезни решенија. Наидовме на големи пречки, со НАТО и со ЕУ. Во случајов кристално е јасно што мора да се прави, а тоа е да се бара излез низ компромис.“

Според тоа исходот во декември за Малески е извесен и на него до сега упатиле и евриопските претставници и другата страна во спорот Грција.

„И Грција и другите земји членки не се спротиставуваа на нашето членство во ЕУ, напротив го поттикнуваат, но бараат овој проблем да се реши. Според тоа, ние не мора да чекаме 7 декември за да мора да биде запишан во документот.“
ЕУ на крај ќе проба да го опипа пулсот за идните потези на владата и следствено можно е да препорача почеток на преговори кога ќе се реши спорот


изјави Малески. За аналитичарот Жидас Даслаловски условениот датум за почеток на преговорите е најверојатниот исход од состанокот на советот на министрите во декември.

„ЕУ на крај ќе проба да го опипа пулсот за идните потези на владата и следствено можно е да препорача почеток на преговори кога ќе се реши спорот.“

Давањето некакви гаранции од наша страна дека спорот ќе с ереши не е некаков излчез додава Малески според кого од нас се очекува единствено да бараме некаков компромис особено поради фактот дека постојат повеќе станици на европскиот пат кога Грција може да го активира своето вето.
XS
SM
MD
LG