Достапни линкови

Абдула: владата на Карази, без легитимитет


Главниот ривал на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи на контроверзните избори Абдула Абдула изјави дека на владата на Карзаи и недостига легитимитет и не може да да ја заузда корупцијата во земјата. Абдула оцени дека одлуката на Изборната комисија да го прогласи Карзаи за победник на изборите немала никаква законска основа. Изборната комисија ја донесе оваа одлука откако Абдула се повлече од вториот круг на претседателските избори.
XS
SM
MD
LG