Достапни линкови

Обама се сретна со лидерите на ЕУ


Американскиот претседател Барак Обама денеска во Белата Куќа ги прими лидерите на ЕУ. Средбата доаѓа на само еден месец пред глобалниот состанок за климатските промени, на кој светските лидери ќе преговараат за нов договор за климатски промени кој треба да го замени Протоколот од Кјото. Пред средбата, претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо изјави дека сега е вистинскиот момент да се постигне договор . Лидерите на ЕУ ќе имаат средба и со замник претседателот Џо Бајден.
XS
SM
MD
LG