Достапни линкови

НАТО ќе ја истражува смртта на цивилите во Авганистан


НАТО-силите во Авганистан започна истрагата за смртта на четири цивили кои загинале откако врз возилото со кое се превезувале , НАТО силите пукале. Претставник на Меѓународните безбедносни сили за помош изјавил дека нивните војници отвориле оган во саботата врз возило кое не успелао да запре кога се приближиле ИСАФ трупите. Авганистанските власти претходно изјавија дека две жени и едно дете се меѓу загинатите, додека двајца или тројца други цивили се повредени.
XS
SM
MD
LG