Достапни линкови

Затворени училишта во Турција, поради новиот грип


Турското министерство за здраство наредило затварање на училиштата во еден град на југот на земјата, поради појава на свински грип. Училиштата ќе бидат затворени една недела. Министерстото донело ваква одлука откако 7 луѓе добиле позитивни резултати на тестот за утврдување на новиот грип. Минатата недела беше затворено средно училиште во Анкара. Во Турција досега има 551 човек заболен од новиот грип.
XS
SM
MD
LG