Достапни линкови

Над 1.000 деца во Кина затруени со олово


Kинеските државни медиуми денеска објавија дека речиси 1.000 деца биле затруени со олово во централната провинција Хенан. Овој е последниот од серијата случаи на труење преку вода низ целата земја. Слични случаи имаше и во други провинции, а бројот на затруени деца надмина 3.000. Труењето со олово може да предизвика зголемен крвен притисок, оштетување на нервниот и репродуктивниот систем, и да предизвика губење на помнењето. Локалните власти се поврзани со случаите на индустриското загадување

XS
SM
MD
LG