Достапни линкови

Протести во Ирак


Стотина ирачани излегле денеска на улиците во Багдад и Барса да протестираат против Владата, барајќи отоврени избори и подобрување на јавните услуги. Во Багдад околу 200 демонстранти извикувале:„Нема вода , нема струја во земја која има нафта и две реки“. А во Барса група од 500 демонстранти излегла на улиците во знак на подршка на шиитски свештеник кој повикал на бојкот на јануарските избори, доколку и на тие избори се гласа за партија а не за индивидуални кандидати.
XS
SM
MD
LG