Достапни линкови

Русија бара гаранции дека не е мета на новиот противракетен штит


Русија сака да добие гаранции дека нема да биде мета на новиот систем за против-ракетна одбрана што треба да го замени американскиот штит во источна Европа, рече денеска рускиот амбасадор во НАТО Дмитриј Рогозин.
Претседателот Обама, претходно рече дека се откажува од поставувањето систем за пресретнувачки ракети во Чешка и во Полска, но дека противракетните системи ќе бидат поставени на воени бродови што ќе пловат во европските мориња.

XS
SM
MD
LG