Достапни линкови

ОН: Судан го крши меѓународното право


Канцеларијата за човекови права на Обединетите нации оцени дека осудувањето на жена во Судан поради недолично носење панталони го крши меѓународното право и ја симблизира дискриминацијата на жените во таа исламска држава. Судот во Судан ја осуди новинарката Лубна Хусеин на еден месец затвор, откако таа одби да ја плати казната од 200 долари.
XS
SM
MD
LG