Достапни линкови

Избори во Јапонија


Гласањето на општите избори во Јапонија е во тек. Според агенциските извештаи, опозициската Демократска партија има големи шанси да ја преземе власта од конзервативната Либерално-демократска партија на актуелниот премиер Таро Асо. Либерално-демократската партија владее со Јапонија речиси половина век.
Аналитичарите велат дека гласачите ја обвинуваат владата на Асо за економските проблеми, рекордно високата невработеност и рецесијата во која западна втората по големина светска економија.
XS
SM
MD
LG