Достапни линкови

Расмусен: Грција и Турција да ги решат билатералните проблеми


Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен ги повика Грција и Турција да ги решат билатералните проблеми кои, како што рече, влијаат на делувањето на Алијансата во Авганистан.
По завршувањето на посетата на Атина, непосредно пред заминувањето во Турција, Расмусен рече дека лошите односи меѓу двете земји се пречка за спроведување на договорот за безбедност меѓу НАТО и Европската унија. Алијансата и ЕУ имаат мисии за обука на авганистанската полиција и армија
XS
SM
MD
LG