Достапни линкови

Меркел: Нема рок за повлекување од Авганистан


Германската канцеларка Ангела Меркел рече дека германските сили ќе останат во Авганистан се додека не се остварат предвидените цели, а тоа е постигнување самоодржлива безбедност во земјата.
Во интервјуто за телевизијата ЗДФ, што треба да се емитува вечерва, Меркел рече дека не може да наведе прецизен временски рок во кој ќе бидат повлечени германските сили.
Германија има 4000 војници во Авганистан.

XS
SM
MD
LG