Достапни линкови

Пожарот кај Атина излегува од контрола


Големиот пожар во Грција, денеска, ги зафати северните предградија на Атина, уништувајќи куќи и принудувајќи илјадници луѓе да се евакуираат во текот на ноќта, соопштуваат властите. Црн чад го прекрива главниот град на Грција.
На барање на Грција, два противпожарни авиони од Италија и еден од Франција, денеска, ќе пристигнат во Атина да помогнат во борбата против огнената стихија.
Грчката армија, поради страв од пожарот, ја преместува муницијата од блиската воена база.
Претходно, Грција прогласи вонредна состојба во таа област.
XS
SM
MD
LG