Достапни линкови

ХРВ - Систематски против хомосексуалците во Ирак


Хјуман Рајтс Воч соопшти дека во Ирак е злоставуван и убиен еден хомосексуалец како дел од систематска кампања во Багдад и други ирачки градови. Организацијата побара од ирачката влада да ги спречи овие злоупотреби. Неколку тела на мажи биле најдени во Садр Сити годинава со погрдни написи напишани на градите.
XS
SM
MD
LG